W klasie 7 na lekcji blokowej biologii i matematyki w ramach podsumowania wiedzy z układu oddechowego uczniowie pracowali metodą stacji zadaniowych.
Jest to metoda aktywizująca, zwana także „podróżą z przygodami”, ponieważ umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy przez doświadczenie, a różne stacje dają różnorodne metody nauczania.
Metoda stacji zadaniowych to forma grywalizacji, która umożliwiła uczniom:
- naukę przez praktyczne działanie
- indywidualne tempo pracy
- duże zaangażowanie, motywację i skuteczność przyswajania wiedzy
- dynamiczność i różnorodność zajęć
- rozwój współpracy i komunikacji między uczniami
- pracę z modelami, planszami, ilustracjami, wykreślankami, trimino
- rozwój umiejętności matematycznych: odczytywanie informacji z wykresów kołowych, wyliczanie zależności procentowych.
Refleksja uczniów na zakończenie zajęć: aktywnie się uczyliśmy i aktywnie działaliśmy.
/Magdalena Kantyka, Renata Tomal/












